Često postavljena pitanja

Plastenici, kolci, cijevi, sustavi za navodnjavanje...

Potražite odgovore na najčešća pitanja o našim proizvodima i uslugama

  1. Kako mogu izvršiti narudžbu za određeni proizvod?
    Postupak online kupovine se sastoji od 3 jednostavna koraka: (1) odaberite proizvod, (2) dodajte proizvod u košaricu, (3) odaberite način plaćanja i potvrdite narudžbu. Za nekoliko minuta primit ćete e-poštu s pregledom narudžbe na e-adresu koju ste naveli prilikom prijave. Nakon toga narudžbu stavljamo na slanje i ona za nekoliko dana dolazi na željenu adresu.
  2. Kako otkazati narudžbu?

    Ako ste potvrdili narudžbu i već ste dobili potvrdu putem e-pošte, narudžba se može otkazati slanjem maila na info@termoplast-plastika.hr

  3. Da li se moram registrirati za kupnju?

    Za naručivanje i kupnju artikala na Termoplast web-shopu, možete koristiti svoj račun ili pristupiti web stranicama kao gost. Preporučujemo - otvaranjem računa imate mogućnost pregledavati i mijenjati vaše podatke, pratiti status vaše narudžbe i kreirati liste želja za buduće kupnje.

  4. Zaboravljena lozinka - što učiniti?
    Klikom na link za prijavu ćete pronaći link za zaboravljenu lozinku, od kuda možete zatražiti poslati novu lozinku za vašu e-mail adresu s kojom ste se registrirali na našoj stranici.
  1. Mogu li reklamirati vaš proizvod?
    Da, naravno, možete.
  2. Gdje se moram javiti ukoliko želim reklamirati svoju narudžbu
    Kontakte možete pronaći na našoj stranici kontakta.
  1. Koji su mogući načini plaćanja?

    Postoje tri načina plaćanja:

    - Kartično plaćanje (debitne/kreditne kartice)
    - Uplata na račun (općom uplatnicom ili virmanom)
    - Internet mobilno bankarstvo

  1. Which droppers to choose?

    Vrlo često pitanje s kojim se susrećemo kod isporuke sustava za navodnjavanje je koje kapaljke odabrati. Sustavi za navodnjavanje kapanjem navodnjavaju biljke vrlo malim protokom. Kapanjem smanjujemo gubitke vode uzrokovane isparavanjem te zadržavamo vodu.

    U proizvodima za navodnjavanje kapanjem nalazimo različite vrte kapaljki sa različitim kapacitetom isporuke vode (od 2l do 16 l/sat) ili sa podesivim kapacitetom isporuke u rasponu od 0-40 ili 0-60 l/sat, jednodijelne ili dvodijelne koje se mogu rastaviti i očistiti u slučaju začepljenja.

    Postoje dvije vrste kapaljki: obične i samokompenzirajuće kapaljke.

    Prvo pitanje koje postavljamo kod planiranja sustava, a to je je ujedno i najvažnije znati:

    • s kojim izvorom vode raspolažete?
    • kapacitet izvora vode
    • radi li se o sustavu koji će se navodnjavati slobodnim padom (spremnik) ili se radi o sustavu koji će biti pod tlakom (pumpa, gradski vodovod, hidrofor, hidropak,…)

    Kada imamo podatke o izvoru i količini vode s kojom raspolažete možemo krenuti planirati vaš sustav za navodnjavanje.


    Obične kapaljke

    Koristimo u sustavima u kojima je izvor vode iz:
    • rezervoara ili cisterne
    • pumpa
    • gradski vodovod
    • hidrofor ili hidropak

    Obične kapaljke se koriste se na ravnim terenima gdje kompenzacija tlaka nije potrebna ili kada nam je jedini način dopreme vode na parcelu cisterna/rezervoar

    Samokompenzirajuće kapaljke

    Koristimo u sustavima pod tlakom. Koriste se kod terena pod nagibom, dugačkih redova, te u situacijama kada želimo svakoj biljci dati jednaku količinu vode. Potrebno je osigurati minimalno 0,5 bara tlaka u sustavu da bi kapaljke funkcionirale. Samokompenzirajuće kapaljke osiguravaju da svaka biljka u sustavu navodnjavanja dobije točno istu količinu vode i gnojiva, bez obzira na lokaciju, omogućujući ujednačen i visokokvalitetan
    rast na bilo kojoj topografiji.

    Evo nekoliko razloga zašto je preporučljivo koristiti kapaljke s kompenzacijom tlaka u usporedbi s kapaljkama koje ne kompenziraju fluktuirajući tlak:

    • Ako usjevi rastu na nagnutom ili neravnom terenu, ove kapaljke sprječavaju prekomjerno i nedovoljno navodnjavanje u donjim i gornjim područjima sustava.
    • Ako želite točniju i ravnomjerniju raspodjelu vode među svim biljkama.
    • Ako želite zdrav i ujednačen rast biljaka.
    • Ako želite poboljšati kvalitetu, kvantitetu i ujednačenost korištenjem manje resursa.

    Prednosti kapaljki s kompenzacijom tlaka

    Kapaljke s kompenzacijom tlaka olakšavaju kontrolu vašeg sustava za navodnjavanje, budući da svaka kapaljka emitira unaprijed utvrđenu brzinu protoka (npr. 2 litre po satu), što vam omogućuje da lako izračunate ispuštenu vodu za određeno vremensko razdoblje. To osigurava učinkovitiji proces navodnjavanja, smanjujući rizik od pretjeranog ili nedovoljnog protoka vode u sustav. Samokompenzirajuće kapaljke ne mogu raditi u sustavima koji se zalijevaju slobodnim padom.

    Kapaljke sa regulacijom protoka

    Često se susrećemo da naši kupci dolaze sa već kupljenim kapaljkama regulirajućeg protoka (najčešće crvene ) raznih dobavljača te imaju problem sa radom sustava, sustav ne radi.

    Kapaljke su velikog kapacitetea od 0-60 litara te je za njih vrlo teško u nekom voćnjaku osigurati pravilan rad jer troše jako puno vode te nemaju regulaciju tlaka. Pa imate situaciju da stavite 10 regulirajućih kapaljki u jedan red, kapaljke troše 600 litara na sat, i ako se sustav počne puniti vodom tako na prve kapaljke istekne maksimalna količina vode, a do ostalih kapaljki u redu voda često ni ne uspije doteći. Na početku reda potop, a na kraju reda biljke bez vode.

    Ovakve regulirajuće kapaljke koriste se u okućnicama za zalijevanje cvijeća i kada ih je jako mali broj u jednoj sekciji.

    Problem kod ovih kapaljki je i nemogućnost usklađivanja rada pa se stoga ne preporučuju u voćnjacima i vrtovima. Svoju primjenu imaju u hortikulturi, koriste se u okućnicama za zalijevanje cvijeća, stabala.

    Prednost im je veliki protok, mogu se rastaviti i očistiti, voda kojom zalijevamo može biti lošije kvalitete što svakako trebamo izbjegavati.

    Imajući u vidu sve prednosti i nedostatke i uz ovaj tip kapaljki moguće je isplanirati kvalitetno navodnjavanje željene parcele.

  1. Smiju li se PVC kolci i stupovi za električne pastire zabijati u zemlju čekićom?

    Izrađeni su od čvrstog i žilavog materijala te ih možete zabijati u zemlju isti kao i drvene.

    Preporučujemo samo kod nabijanja u zemlju, ukoliko ne želite skidati kapu da stavite na vrh kolca tkaninu ili malu daščicu kako  ne bi došlo do pucanja kape na vrhu kolca.

  2. Na koji razmak je preporučljivo stavljati stupove za električne pastire?

    Postavljanjem stupova ze električne pastire onemogućavamo prolazak divljih životinja (divlje svinje, srne, ...) na poljoprivredne površine, te im također onemogućavamo uništavanje naših usjeva.

    Pastire postavljamo i u situacijama kada želimo ograničiti kretanja domaćih životinja ili sačuvati domaće životinje od prolaska opasnih životinja poput vuka.

    Visina ograde i broj redova žice ovisi o tome o kojoj se životinji radi.

    Ukoliko se radi o svinjama koristimo el.pastire sa 3 reda žice , za razliku od srna ili konja kada nam je potrebno minimalno 4 reda žice.

    Razmak stupova je najčešće 4 metra, no on može varirati ovisno o terenu gdje se postavlja.

    Svakako nećete pogriješiti ukoliko stupove postavite i na manju udaljenost jer ulog koji ćete izvršiti postavljanjem električnog pastira višestruko se isplati u odnosu na mogućnost uništenja usjeva ili prolaska divljih životinja u vaš čuvani prostor.

  3. Na koju dubinu se zabijaju kolci ili stupovi za el.pastire?

    Na ovo pitanje je teško odgovoriti jer se radi o različitim terenima gdje se koriste i tu najčešće savjetujemo da pokušate sami procijeniti jeste li zadovoljni čvrstoćom stupa nakon zabijanja u zemlju.

    Naša preporuka je da stup zabijete minimalno 30 cm u zemlju, naravno ako je zemlja pjeskovita i rahla stup ćete morati zabiti još dublje, za razliku ako se radi o masnoj glinovitoj sabijenoj zemlji gdje će stup stajati čvršće zabijen na manju dubinu.

  4. Mogu li se za kolce vezati paradajzi, jesu li vaši kolci nazubljeni?

    Naši kolci su izrađeni od čvrstog UV stabilnog i termostabilnog materijala, uz njih se bez problema vežu paradajzi špagom, PP rafijom ili gumenom zelenom vezicom (koja je baš namijenjena vezanju povrća i voća).

    Ukoliko se odlučite na gumeni bužir uvidjeti ćete da na taj način nećete nikada oštetiti biljku jer se guma rasteže što je svakako prednost, a i sama guma prijanja uz kolac. Evo to je jedna od mogućnosti, no možete vezati i špagom te neće biti problema.

    Kolci imaju na sebi izbušene četiri rupice svakih 20 cm gledajući od vrha prema dolje pa vam je i na taj način omogućeno da provučete špagu kroz rupicu te na taj način fiksirate sadnicu.

  1. Voda iz bunara je hladna! Trebam ju pretočiti u spremnik?!

    Svake sezone se nekoliko puta susretnemo sa kupcima koji iako imaju bunar ili pumpu ili hidropak dolaze sa idejom da žele vodu skladištiti u spremnike te na taj način zalijevati vrt jer smatraju da je voda iz bunara hladna pa će na taj način „šokirati „biljku.

    Navodnjavanje KPK je najmanje invazivno navodnjavanje, voda kapa iz sustava doslovno kap po kap i ne postoji kultura za koju je to štetan oblik navodnjavanja za razliku od rasprskivanja po površini sadnice koju mnoge povrtlarske kulture ne podnose( paradajz, krastvci, tikvice, ...).

    U jednom satu navodnjavanja iz jedne kapaljke iskapa 2 litre vode. Tlo na koje kapa lagano upija vodu, voda se razlijeva po tlu pa se sjedini sa temperaturom tla. Stoga nema opasnosti da ćemo biljku „ohladiti“. 

    Ukoliko imate mogućnosti da zalijete vaš vrt/nasad pumpom hidroforom ili iz vodovoda….preporučujemo da vodu ne pretačete u spremnik jer nije potrebno. Spremnici su dobro rješenje za situacije ako nemamo izvor vode, i na taj način moguće je zaliti kvalitetno.

    Postoje nedostaci koji vas ograničavaju ukoliko zalijevate vodom iz spremnika :

    • veća je mogućnost začepljenja, voda stoji, talože se alge, razvijaju se mikroorganizmi, voda je živa i kao takva ulazi u vaš sustav gdje postoji mogućnost začepljenja

    • slobodnim padom iz rezervoara voda teče sporije (ovisno na položaj rezervoara)  te ste ograničeni u izboru promjera cijevi, kapaljki, dužine reda...

    Još jedna činjenica o navodnjavanju hladnom vodom… Svi ste prolazili pored većih OPG-a (salata, kupus, kelj, blitva, …) gdje se zasađene kulture navodnjavaju raspršivačima.
    Smatrate li da su deseci tisuća litara vode skladišteni u spremnicima ili vam povrće izgleda loše?

Close

Vaša privatnost i osobni podaci su nam bitni. Sukladno novoj Općoj uredbi o zaštiti podataka ažurirali smo naša Pravila privatnosti.

Kako bi se osigurao ispravan rad ovih web-stranica, ponekad na vaše uređaje pohranjujemo male podatkovne datote

Google maps

Ova web stranica koristi Google Maps za prikaz podataka s karata. Kada koristi Google Maps, Google također obrađuje i koristi podatke o upotrebi funkcija karata od strane posjetitelja web mjesta.


Google tag manager

Analitički kolačići nam omogućavaju praćenje broja posjeta web-stranici, izvor dolaska, a temeljem tih podataka možemo poboljšati i rad same web-stranice. Ti nam kolačići govore koje su stranice više, a koje manje popu